Odchod z práce po 16 letech - ihned

Jak jsem zde psala v jiných postech, nějak mi to vnitřně vygradovalo a rozhodla jsem se, že udělám vše pro to, abych skončila. Měla jsem v létě nějaké pozice rozjednané a nakonec se nechala ukecat a zůstala jsem. Vypadá to, že by ony pozice mohly být ještě volné, nebo tedy v to doufám. Čeká mě tedy kontaktování ředitelů a poptávka a případná dohoda na spolupráci. Když to neklapne, tak budu hledat jinde, ale přála bych si, aby vyšlo a bylo to ok. Samozřejmě, že to bude předpokládat nástup co nejdříve, možná ihned. Vím, že je výpovědní lhůta, ale v osobním případě jí nehodlám dodržovat, už jen proto, že jsem s vedením o odchodu v létě jednala a vyhověla jim, a zůstala, ačkoli mě jinak nemotivovali (peníze, podmínky). No, z právního hlediska úplně nevím, co mi jako zaměstnanci, který bude mít 2 měsíce absenci může hrozit. Zaměstnavatel by měl mít zajištěnou nějako zastupitelnost, kterou samozřejmě nemá.

Máte někdo zkušenost, že by po vás zaměstnavatel chtěl ušlý zisk? Já žádný neprodukuji, když přestanu pracovat, nemám nárok ani na žádnou mzdu, ta bude náležet tomu, kdo bude pracovat v tu dobu místo mě. Samozřejmě, že se budu snažit dohodnout, ale už předem vím, že mi nebude vyhověno. Nemám problém ty dva měsíce marodit se zády a vředy, které je potřeba řešit a nebyl na to stále čas. A nemám problém se domluvit s doktorem, ono totiž úplně v klidu jde pracovat i v pracovní neschopnosti u jiného zaměstnavatele. Takže, zajímá mě, jestli někdo šel takto naráz a jak se k tomu zaměstnavatel stavěl.

Typickým příkladem je situace, kdy zaměstnanec z neobjasněných důvodů přestane docházet do práce. Zaměstnavatel by měl zaměstnanci oznámit, že mu jeho jednáním vzniká škoda v podobě ušlého zisku a že bude požadovat náhradu, a to nejpozději do doby jednoho měsíce. Jestliže zaměstnanec uzná svůj závazek uhradit ušlý zisk, dohodne se s ním zaměstnavatel na přesné částce a nechá si rozdíl vyrovnat. V praxi je však pravděpodobnější jiné řešení, a to zkrácení dovolené (§ 223 zákoníku práce) nebo okamžitá výpověď (§ 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce).